Våra medlemmar på resan

Här finner du alla som anmält sig av våra hallar.
Saknar du ditt namn så kontakta mig omgående
Johan 08-817550
Adam Sandström
Allan Vestberg
Anders Ericsson
Andreas Andersson
Andreas Andersson
Andreas Stenman
Anita Karlsson
Ann Fridell Keding
Benny Andersson
Benny Rancinger
Berra Hillström
Buaphan Söderlund
Börje Hultgren
Carina Lindh
Carl Fröde
Carolina Lindström
Christer Eklund
Christian Flodin
Christoffer Söderman
Daniel Gyllenqvist
Daniel Olin
Daniel Rönnbäck
Dennis Falk
Emily Runesson Bengtsson
Eric Blomster Kees
Eva Näslund
Fredrik Olausson
Guy Davidsson
Göran Näslund
Göran Utter
Hampus Thorstensson
Hans Fridell
Håkan Jonsson
Jan Ededblad
Jeanette Eriksson
Jessica Soergel
Joakim Wikström
Johan Rundgren
Johan Wiklander
Johan Åberg
Johan Hansson
Jörgen Kågström
Jörgen Oderstad
Kalle Sandén
Kenneth Persson
Kent Kyrk
Kent Sjöö
Kenth Magnusson
Kim Lindström
Kim Runesson
Kjell Ohlsson
Kjell-Åke Gustavsson
Lars Göran Gardell
Lars Hedqvist
Lars Åke Lindh
Lars-Åke Axelsson
Leo Myllimäki
Liselott Persson
Magnus Linderholm
Makis Manthos
Maria Alm
Marie Kyrk
Mathias Sollenhag
Mats Carlsson
Mats Lundström
Mattias Lindström
Mattias Lundin
Michael Schefström
Mikael Johansson
Mikael Jäine
Mikael Kyrk
Niclas Haskovec
Oili Andersson
Olle Erikksson
Paymisa Summoh
Per-Anders Djup
Per-Anders Hörlin
Peter Alm
Peter Andersson
Peter Karlsson
Peter Olsson
Peter Sainio
Peter Svensson
Peter Wihlborg
Petri Hooli
Py Sieverling
Saga Friman
Sebastian Gustavsson
Sebastian Lindahl
Simon Mattsson
Sofia Andersson
Sofie Persson
Stefan Berg
Stefan Hansson
Stefan Persson
Stefan Söderlund
Stefan Wallin
Stig-Åke Andersson
Sylvia Wahlström
Therese Samuelsson
Thomas Åhlen
Tomas Karlsson
Torgny Palmberg
Ursula Rupprecht
Yngve Bengtsson
Åsa Rundgren

Årsmöte-Mässa-Konferens 2017

Årsmöte, minimässa, konferens 3 - 5 april 2017 på Silja Serenade.


Tack til alla våra mässutställare som gjort denna resa möjlig

Evenemangsinformation

3 - 5 april 2017 reser vi till Helsingfors. Alla tider är svensk tid.
Måndag 3 april
Tid Aktivitet Plats
13.00-13.45 Incheckning Siljaterminalen
14.00 Kaffebuffé Konferansavdelningen
14.30-16.00 Magnus Helgesson inspirerar Konferansavdelningen
16.45 Båten avgår Värtahamnen
Kaffe & Baguette Konferansavdelningen
17.00 SBHF Forum Konferansavdelningen
20.30 A la Carte 3-rätters A la Carte-restaurangen


Tisdagen 4 april (OBS! Finsk tid = + 1 tim)
10.00 SBHF Årsmöte Konferensavdelningen
11.00-18.00 Mässa & Seminarier Konferansavdelningen
12.00 Lunch Bufférestaurangen
15.00 Kaffebuffé Konferansavdelningen
16.00 Båten avgår Helsingfors
18.30 Middag Bufférestaurangen

Onsdagen 5 april

09.30 Båten anlöper Stockholm

Årsmötesinformation

Årsmötet är den 4 april kl 10.00


FÖREDRAGNINGSLISTA SAMT DAGORDNING VID SBHF:S ÅRSMÖTESFÖRHANDLINGAR TISDAG 4 APRIL 2017. KLOCKAN 10.00 SVENSK TID PÅ SILJA LINE SERENADE.

1. Årsmötet öppnas
2. Fråga om mötets stadgeenliga utlysande
3. Fastställande av röstlängd för mötet
4. Fastställande av föredragningslista
5. Val av ordförande för mötet
6. Val av sekreterare för mötet
7. Val av två justeringsmän, tillika rösträknare att jämte ordf. justera mötesprotokollet
8. Föredragning av styrelsens verksamhetsberättelse
9. Föredragning av kassörens rapport, resultat- och balansräkning
10. Föredragning av revisors berättelse
11. Fråga om ansvarsfrihet för styrelsen för det gångna verksamhetsåret
12. Val av ordförande för en tid av ett år
Avgående: Daniel Rönnbäck, Boden
13. Val av tre ledamöter för en tid av två år
Avgående: Peter Alm, Stockholm. Peter Andersson, Ängelholm. Lars-Göran Gardell, Örebro
14. Val styrelsesuppleanter för en tid av ett år
Avgående: Stig Åke Andersson, Kvänum. Jörgen Kågström, Skellefteå. Andreas Andersson, Västervik. Andreas Andersson, Ängelholm
15. Val av revisor samt revirssuppleant
Avgående revisor: Börje Hultgren, Värnamo. Suppleant Torgny Asp, Mjölby
16. Val av valberedning för en tid av ett år
Avgående: Hans Johansson, Göteborg. Olle Karvonen, Uppsala.
17. Motioner som stadgeenligt inlämnats av distriktsförbund, medlem eller ställts av styrelsen
18. Föreningsavgifter nästkommande verksamhetsår. Föreningen samt SBHF service AB
19. Avskrivning av ej inbetalda medlemsavgifter
20. Beslut om ersättning till styrelse och revisorer
21. Redovisning av aktuella leverantörsavtal
22. Priser, utmärkelser, avtackningar
23. Mötets avslutande

Minimässa

Minimässan startar 4 april kl 11.00
Företag Bransch Hemsida
Almega Arbetsgivarorganisation www.almega.se
Bex Sport AB Shuffleboard m.m. www.bordsspelbutiken.se
Bowl IT Scoringsystem www.bowlit.se
Bowltech Bowlingutrustning www.bowltech.se
Cashpoint AB Kassasystem www.cashpoint.se
Classic Bowl Bowlingkoncept www.classicbowl.se
FMI-Europe AB Friskvårdsprodukter www.friskonomen.se
Great Brands Original Longdrinks www.greatbrands.se
Meriq AB Onlinebokning mm www.meriq.se
Multeral AB Köksutrustning www.multeral.se
VBS Bowling AB Bowlingutrustning www.vbsbowl.com
Nordic Amusement Group AB Simulatorer m.m. www.nordicamusementgroup.com
Svensk Cater Matvaruleverantör www.svenskcater.se
Biljardexperten AB Biljard o Shuffleboard www.biljardexperten.se
O´Learys Restaurangkoncept www.olearys.se
Rainbowl Bowlingutrustning www.rbbowl.com
Resursbokning Schemaläggning www.resursbokning.com
Svenska BF Sporten Bowling www.swebowl.se
Varsego GB glass mm www.varsego.se
Svenska Spel Vegas om.svenskaspel.se/vegas
Top Ten AB Hot Snacks www.hotsnacks.com
Svensk Publikreklam Reklam i Bowlinghallar www.svenskpublikreklam.se
PR Center Kassasystem www.prcenter.se
Åbro Bryggeri Dryckesleverantör www.abro.se

Seminarier tisd. 4 april

OBS! Finsk tid = + 1 timma
Tid Föredragare Ämne
13.00 Daniel Rönnbeck Momsfrågan
14.00 Johan Rundgren Hur maxar vi sommarmånaderna
15.00 Kegel Senaste från Kegel
16.00 Stefan Lennström Almega Anställningsformer enl lag o avtal
17.00 Hampus Thorstensson Lucky Larsen Masters

Anmälda hallar

Bowlinghall
Alvesta
Askersund O´Learys
Boden Strajk Alley
Borås Bowlingcafét
Bålsta Bowlroom
Katrinedals Bowling
Eskilstuna Bowlingcenter
Fagersta Bowling
Falköping Bowlingstället
Finspångs Bowlinghall
Flens Bowlingcenter
Gislaved Gisle Bowling
Hudiksvalls Bowlinghall
Härnösands Bowlinghall
Högdalens Bowlingpalatz
Hörby Classic Bowl
Göteborg Backa Bowlingcenter
Jönköping Bowling City
Jönköping RC Bowing
Kalix Bowling
Kalmar Superbowl
Kungälv Nordmanna Bowling
Kungsbacka Bowling
Kvänum Lumber&Karle
Köpings Bowling
Lidköping O´Learys
Luleå O´Learys
Mariestad KK Bowlingcenter
Melleruds Bowlinghall
Mjölby Bowling
Nordingrå Kusthallen
Norrköping Haga Bowling
Norrtälje Roslagsbowling
Nyköping Superbowl
Nynäshamns Bowling
Sala Bowling
Skellefteå Bowlingkompaniet
Skövde O´Learys
Skövde Ten Lanes
Stockholm Birka
Stockholm Bowlorama
Stockholm Brännkyrka
Stockholm Högdalen
Stockholm Kungsholmen
Stockholm New Bowl Center Gullmars
Stockholm Söderhallen
Stockholm Täby
Stockholm Vårby
Storumans Bowlinghall
Stånga Bowlinghall
Sundsvall Enjoy
Sundsvall Strike Club
Söderhamns Bowlinghall
Södertälje Bollhall
Tidaholms Bowling
Torsby
Trelleborg Söderslättshallen
Trollhättans Bowlinghall
Uddevalla Bowlinghall
Ulricehamn Fiskebacken
Vetlanda Bowling
Visby Uncle Joe's
Värnamo Bowlingmagasinet
Västerviks Bowling
Västerås Bellevue
Ängelholms Bowling
Örebro Strike&Co
Örnsköldsvik Stema Bowling

Våra medlemmar på resan

Här finner du alla som anmält sig av våra hallar.
Saknar du ditt namn så kontakta mig omgående
Johan 08-817550
Adam Sandström
Allan Vestberg
Anders Ericsson
Andreas Andersson
Andreas Andersson
Andreas Stenman
Anita Karlsson
Ann Fridell Keding
Benny Andersson
Benny Rancinger
Berra Hillström
Buaphan Söderlund
Börje Hultgren
Carina Lindh
Carl Fröde
Carolina Lindström
Christer Eklund
Christian Flodin
Christoffer Söderman
Daniel Gyllenqvist
Daniel Olin
Daniel Rönnbäck
Dennis Falk
Emily Runesson Bengtsson
Eric Blomster Kees
Eva Näslund
Fredrik Olausson
Guy Davidsson
Göran Näslund
Göran Utter
Hampus Thorstensson
Hans Fridell
Håkan Jonsson
Jan Ededblad
Jeanette Eriksson
Jessica Soergel
Joakim Wikström
Johan Rundgren
Johan Wiklander
Johan Åberg
Johan Hansson
Jörgen Kågström
Jörgen Oderstad
Kalle Sandén
Kenneth Persson
Kent Kyrk
Kent Sjöö
Kenth Magnusson
Kim Lindström
Kim Runesson
Kjell Ohlsson
Kjell-Åke Gustavsson
Lars Göran Gardell
Lars Hedqvist
Lars Åke Lindh
Lars-Åke Axelsson
Leo Myllimäki
Liselott Persson
Magnus Linderholm
Makis Manthos
Maria Alm
Marie Kyrk
Mathias Sollenhag
Mats Carlsson
Mats Lundström
Mattias Lindström
Mattias Lundin
Michael Schefström
Mikael Johansson
Mikael Jäine
Mikael Kyrk
Niclas Haskovec
Oili Andersson
Olle Erikksson
Paymisa Summoh
Per-Anders Djup
Per-Anders Hörlin
Peter Alm
Peter Andersson
Peter Karlsson
Peter Olsson
Peter Sainio
Peter Svensson
Peter Wihlborg
Petri Hooli
Py Sieverling
Saga Friman
Sebastian Gustavsson
Sebastian Lindahl
Simon Mattsson
Sofia Andersson
Sofie Persson
Stefan Berg
Stefan Hansson
Stefan Persson
Stefan Söderlund
Stefan Wallin
Stig-Åke Andersson
Sylvia Wahlström
Therese Samuelsson
Thomas Åhlen
Tomas Karlsson
Torgny Palmberg
Ursula Rupprecht
Yngve Bengtsson
Åsa Rundgren